Surowce na pudełka, karty, plansze
i inne elementy kartonowe wyłącznie
z certyfikatem FSC®.

Certyfikat FSC® to gwarancja ochrony systemów leśnych, a więc i niezastąpiona strategia w walce ze zmianami klimatu.

FSC® gwarantuje ochronę lasów przed nielegalnym pozyskiwaniem drewna, degradacją drzewostanu, a także wylesianiem obszarów objętych certyfikacją. Kupujący produkty ze znaczkiem FSC® przyczyniają się do ochrony ekosystemów leśnych, a tym samym do zmniejszania wpływu zmian klimatu. To takie proste!

Gotowe rozwiązania

Sugerujemy wydawcom wybór formatów kart i opakowań z puli ustandaryzowanych rozwiązań, które opracowane zostały tak, by produkcja pochłaniała jak najmniej energii.

Dzięki temu fabryka pracuje najbardziej optymalnie pod względem generowanych kosztów energetycznych. Bo wiadomo, że dzisiaj mniej znaczy więcej!

Farby i lakiery

Gry Ecofriendly to także farby i lakiery na bazie olejów roślinnych, a do tego bezpieczne dla dzieci, stosowane również w przemyśle spożywczym.

Kolory wybierać można z niemal nieograniczonej gamy CMYK oraz podstawowej palety Pantone. Gry drukowane są na najnowocześniejszych pełnoformatowych maszynach offsetowych – oczywiście zasilanych energią odnawialną!

Bezpieczne kleje

Klej jest niezbędny do wykańczania plansz, pudełek i montażu elementów kartonowych – a dla nas niezbędne jest, by był nieszkodliwy.

Do gier wykonanych w systemie Ecofriendly wybieramy kleje, które w użytej ilości ulegają procesowi kompostowania, nie pozostawiając po sobie żadnych toksycznych dla środowiska substancji.

Pionki, kostki, znaczniki…

…nie potrzebują ani grama plastiku. Zastąpiły go naturalne surowce, takie jak drewno, papier lub karton – z certyfikatem FSC®, to jasne!

A czym zastąpiliśmy woreczki strunowe na komponenty? Bawełnianymi! I to z certyfikatem OEKO-TEX. Elementy gier pakujemy także w woreczki kompostowalne i papierowe oraz w kartonowe pudełka. Da się? Da się!

Kompostowalne karty

Nasze gry zawierają kompostowalne karty. To znacznie więcej niż biodegradowalność, która bywa używana jako chwyt marketingowy, bo nie daje gwarancji pełnego rozkładu w krótkim czasie.

Kompostowalne surowce rozkładają się w pełni, bez żadnych chemicznych śladów, a gwarantowany czas degradacji to mniej niż rok.

Kompostowalność to nie jedyny atut naszych kart! Warto pamiętać, że nadają się one również do recyklingu z papierem i właśnie takie rozwiązanie zalecamy. Papier przekazany na makulaturę wraca do nas nawet 7 razy(!), a samo wykorzystanie wtórne makulatury to zdecydowanie mniejsze zużycie energii niż w przypadku wytwarzania papieru z surowców drzewnych.

Odpady pierwszego (wy)rzutu

Już po odpakowaniu kart czy gry powstają pierwsze odpady. W grach Ecofriendly zawsze są to odpady kompostowalne lub poddawalne recyklingowi.

Do takich rozwiązań należy nasz transparentny kompostowalny materiał, w który owijamy karty i pudełka z grami. Te ostatnie mogą pochwalić się też kompostowalnymi naklejkami. Karty, oprócz owijki, pakujemy w papierową banderolę oraz papier przeznaczony do recyklingu – przy odrobinie szczęścia powstaną z nich przyszłe papiery. W pewnym sensie nawet odpady mogą być pożyteczne!

Opakowania zbiorcze

Do pakowania gotowych gier Ecofriendly używamy pudełek z certyfikowanego kartonu (tak, FSC®!), do którego produkcji użyto minimum 95% materiału z recyklingu.

Bo każdy etap produkcji musi być eko!